Ogrody Królewskie – tajemnicza odsłona Wawelu

Ogrody Królewskie tajemnicza odsłona Wawelu

Czy wiesz, że na Wawelu znajdują się piękne renesansowe ogrody, które można zwiedzać w sezonie wiosenno-letnim? I to za jedyne kilka złotych!

Ogrody są bardzo zadbane, a przede wszystkim unikatowe! To miejsce, które zostało odtworzone w oparciu o wieloletnie badania naukowe, zwłaszcza historyczne oraz archeologiczne. 

Ogrody podzielone są na trzy części: taras górny, taras dolny i winnice. 

Co o nich wiemy?

W części tarasu górnego znajdują się ścieżki wyłożone cegłą, wyznaczające 12 prostokątnych kwater ziemnych, ułożone w trzech rzędach. To właśnie w nich umieszczono drewniane skrzynie, czyli podwyższone rabaty z kolekcją roślin. W pozostałej części tarasu znajdują się proste partery ornamentowe, łąka kwietna, a także altana.

Klimat pierwotny ogrodu na górnym tarasie tworzą rośliny, kwiaty, zioła, które znamy i chętnie stosujemy na co dzień. Zobaczymy tu konwalie, hiacynty, narcyzy, irysy, niezapominajki, piwonie, barwinki, a także popularne zioła: szałwię, tymianek, melisę, rozmaryn oraz wiele innych roślin. 

Z górnego tarasu rozciąga się widok na taras dolny, który nazywany jest „ogrodem królewskim przed łaźnią”. W otoczeniu parterów rabatowych widzimy altanę, otoczoną kwitnącymi tulipanami, stokrotkami i wiciokrzewami. W środkowej części tarasu znajdują się dekoracyjne partery ozdobne, gdzie w otoczeniu bukszpanu rosną tulipany, lawenda, a nawet bazylia. W jednym z bukszpanów można dostrzec rośliny układające się w literę „S”, która nawiązuje do monogramu króla Zygmunta Starego. W dalszej części znajduje się niewielki sad z jabłoniami oraz różami.

Obficie kwitnące francuskie róże, nienagannie przystrzyżone bukszpany, skrzynie pełne ziół i kwiatów to doskonała okazja, aby po zimowej przerwie wybrać się na spokojny, słoneczny spacer trasą Wzgórza Wawelskiego!

Ceny biletów:

Ulgowy: 2 zł

Normalny: 5 zł

Wskazówka: Wejście do Ogrodów Królewskich, jak i sprzedaż biletów znajduje się od strony ulicy Kanoniczej, przez tzw. bramę Austriacką (brama przy kaponierze pod Kurzą Stopką). 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *