Dzwon Zygmunta 

Wycieczka po Wawelu zawsze odpręża i ładuje baterie… dlatego kolejnym punktem obowiązkowym wycieczki powinien być również Dzwon Zygmunt, znajdujący się w Wieży Zygmuntowskiej. Bez wątpienia stanowi on jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków Krakowa i najważniejszych symboli narodowych. Jego brzmienie towarzyszy nam nieprzerwanie od ponad 500 lat podczas ważnych świąt narodowych, takich jak obchody Konstytucji 3 maja, 11 listopad, Nowy Rok, ale także podczas wielkich wydarzeń historycznych, jak na przykład przyjazd Ojca Świętego. Na przestrzeni wieków stał się tak bardzo sławny, że powstały o nim legendy, czy wręcz bajki.

Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile waży „Zygmunt”? 

Być może się zdziwisz, ale… prawie 13 ton! Całkiem sporo, prawda? Na dodatek – to jedyny tak potężny dzwon w Europie, poruszany siłą ludzkich mięśni. Do rozbujania dzwonu potrzeba minimum dwunastu Dzwonników, podczas gdy Bractwo liczy trzydziestu członków. 

A czy wiesz, że jesienią i zimą dzwon ufundowany przez Zygmunta I Starego zwiększa swoją wagę? Mówi się nawet o wzroście rzędu stu kilogramów! Dzieje się tak dlatego, że huśtawka, liny i drewniane jarzmo nasiąkają wilgocią, co automatycznie czyni go cięższym.

Wejście na Wieżę Zygmuntowską Wawelskiej Katedry jest płatne. Zakupu biletu wstępu można dokonać w kasie Katedry Wawelskiej lub za pośrednictwem systemu online (jest to bilet łączony i uprawnia do zwiedzania Katedry, Grobów Królewskich, Dzwonu Zygmunt oraz Muzeum Katedralnego).

Ceny biletów:

Ulgowy: 8 zł

Normalny: 14 zł

Wskazówka: Wejście na Wieżę Zygmuntowską i Dzwon Zygmunt znajduje się wewnątrz katedry, na lewo od głównego wejścia do kościoła.

Pisząc inaczej:

Wśród wież i baszt – znajduje się katedralna dzwonnica, czyli Wieża Zygmuntowska. 

Właśnie na jej szczycie wisi najsłynniejszy polski dzwon, zwany „Zygmuntem”. 

Dzwon odzywa się regularnie blisko 30 razy do roku, zawsze w te same dni. 

Są to między innymi:

– Nowy Rok

– Niedziela Palmowa

– Wielkanoc 

– 3 maja

– Boże Ciało 

– Wszystkich Świętych 

– 11 listopada 

– Boże Narodzenie 

Dźwięk bicia tego słynnego dzwonu jest słyszalny także podczas ważnych wydarzeń o randze państwowej. 

Przytoczę tu:

– 10 kwietnia 2010 – po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku 

– 27 lipiec 2016 – po przybyciu papieża Franciszka na Wawel z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *