Baszta Sandomierska

Najwyższym punktem zamku (udostępnionym do zwiedzania!) jest Baszta Sandomierska, zwana też „basztą ogniową”. Ile schodów trzeba pokonać, aby dostać się na szczyt? Dokładnie 137, czyli około 30 metrów!

Na tych, którzy dotrą na szczyt baszty czeka wspaniały widok na płynącą Wisłę oraz panorama roztaczająca się we wszystkich kierunkach świata (zobaczymy m.in. Most Grunwaldzki, słynne widokowe koło młyńskie, Kopiec Kościuszki, Most Dębnicki, a nawet Nową Hutę).

Baszta Sandomierska to jedna z trzech występujących wież ogniowych na Wzgórzu Wawelskim, usytuowana na jego południowo-zachodnim skraju. Obiekt ten powstał  w latach 60-tych XV w. za panowania Kazimierza Jagiellończyka i pełnił funkcję obronną – dostosowano go do użycia broni palnej.

W czasach pokoju Baszta Sandomierska pełniła funkcję… więzienia. Na III piętrze widoczne są elementy, takie jak duże przeszklone okna, ozdobny portal wejściowy, duży kanał kominowy, do którego podłączony był piec. W górnej części wieży osadzano osoby, które mogły liczyć na godną karę – to tutaj przetrzymywano ludzi o wyższym statusie społecznym, tzw. „szlachetnie urodzonych” (przestępców bez szlacheckiego pochodzenia trzymano w lochu w Baszcie Złodziejskiej). Według tradycyjnych źródeł więziono tu szlachciców z ziemi sandomierskiej – stąd pochodzi nazwa baszty.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *